• baner_blekiewicz
  • baner-2-formaty
  • wojsznis-baner
  • banertop_barlinek2012
  • baner_twardowska
  • baner_truskawki
Stefan Borzęcki, Rowerzyści 1, 2010, drewno polichromowane, 73x126 cm

STEFAN
BORZĘCKI


"Wielka pracowitość, pasja i determinacja, głęboka wiara w sens sztuki i jej głębokie humanistyczne przesłanie składają się na godny szacunku wizerunek".

Bogusz Salwiński

Urodził się w 1930 roku w Sromowcach Niżnych. Jako jeden z pierwszych absolwentów ukończył Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem pod kierunkiem prof. Antoniego Kenara. W latach 1955-1959 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (ukończył Wydział Rzeźby, a następnie Studium Konserwacji Dzieł Sztuki). Całe życie zawodowe związany ze swą macierzystą uczelnią, w latach 1978-80 – prorektor, 1982–2000 dziekan Wydziału Rzeźby. Odznaczony m. in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Edukacji Narodowej.

Prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Berlinie, Oslo, Moskwie, Rzymie, Florencji, Wiedniu, Bonn, Budapeszcie). Wielokrotny laureat nagród i wyróżnień konkursów i wystaw (m. in. nagrody artystycznej Miasta Krakowa „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rzeźby” w 1986 r.) W roku 2005 r. w Pałacu Sztuki w Krakowie miała miejsce retrospektywna wystawa prac artysty z okazji 75-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej, zaprezentowana następnie w 2007 r. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. S. Borzęcki rzeźbi głównie w drewnie, a na jego bogaty dorobek artystyczny składają się realizacje pomnikowo-plenerowe, sakralne, cykle rzeźbiarskie, portrety, reliefy, a także medale i plakiety. Zajmuje się też konserwacją – jest m. in. autorem rekonstrukcji maszkaronów krakowskich Sukiennic, zniszczonych w trakcie wichury w 2002 r.






Artyści

Artyści